می توان یک مهربانی نیم کرد

 

ساعتهای حدود 7 بود که رسیدم میدان رسالت، ایستادم که سوار تاکسی بشم برای یک چهار راه آن طرف تر. توجهم جلب شد به پیرزنی خیلی پیر، لاغر و کوچک .. قدش شاید تا کمر من بود. آمد جلو که سوار تاکسی شود. یک جوان افغانی هم با یک کیسه پلاستیکی سفید رنگ به دنبالش بود. راننده تاکسی گفت دوم می روم. پیرزن خواست سوار شد که جوان مانعش شد و گفت این دوم میره. اشتباهی سوار نشو!

نگاهش کردم... یاد خانوم - مادر پدرم- افتادم که تا همین موقع پارسال هنوز "هست" بود.

دلم لرزید.

دخترکی از آن طرف گفت: خانم سرسبز میره. نگاهش کردم و بی هیچ پاسخی نگاهم به طرف پیرزن برگشت.

داشتم فکر می کردم با این سن و سال تنها؟ شاید آلزایمر دارد. آخه درست هم حرف نمی زد. عصبانی هم به نظر می رسید.

از جوانک افعانی پرسیدم کجا می رود؟ گفت: می خواهد برود شمیران نو و من هم عجله دارم کیسه اش دست من است.

خود پیرزن با عصبانیت کیسه را از دستش گرفت. در این حین یک خانم چادری هم متوجه قضیه شد و آمد جلو و گفت باید بروی آنطرف خیایان.

گفتم: بیا با من برویم آن طرف خیابان. بالای بازویش را آهسته گرفتم ... با چه شدتی می لرزید. بند دلم پاره شد. دستش را ول کردم.

نیامد. از جایش تکان نخورد. می خواست همانجا سوار ماشین شود. حرف هم نمی زد. یک تاکسی ایستاد. فوری سوار شد. راننده پرسید کجا می روی؟ جواب نداد. گفتم شمیران نو. راننده گفت خانم پیاده شو من دوم می روم اما پیرزن نشسته بود.

حیران مانده بودم.

یک تاکسی عقبتر ایستاده بود خالی.

پرسیدم: تا شمیران نو چقدر می شود؟

- ‌دربست؟

- بله

- 5 هزار تومن.

- بزار این خانم پیر رو از اون تاکسی بیارم.

رفتم در تاکسی رو باز کردم و گفتم: حاج خانم بیا برات تاکسی گرفتم. آرام آمد پائین. تاکسی را که نشانش دادم با عجله رفت جلو کنار راننده نشست.

در این حین مرد جوانی از من پرسید: چقدر گفت تاکسی؟ تعجب کردم. گفتم: 5 تومن. گفت من نصفش را می دهم شما هم نصفیش رو. گفتم: نه لازم نیست. گفت چرا.

وقتی داشتم حساب می کردم مرد گفت من 4 تومن می دهم خرد ندارم گفتم: پس نمی خوام. گفت باشه پس این 2 تومن رو بگیر. من هم گرفتم.

به راننده که پول دادم از پیرزن پرسیدم آدرس خونتو بلدی؟ جواب نداد.

راننده گفت: من تا دم در خونش می رسونمش و رفت.

خانوم چادری از من تشکر کرد.

اون پسره که به من 2 تومن داد رو ندیدم و به سرعت از اونجا دور شدم و سوار یک تاکسی به مقصد خودم.

اشک اما امانم را برید به یاد مادربزرگم.

××××

خوشحال بودم اما ... چند آدم مهربان دیدم... هنوز می شود دلخوش بود به انسانیت بعضی آدمها

 

/ 10 نظر / 27 بازدید
گل بهار

خدا رحمتشون کنه...دل ادم میگیره ولی چه خوب که خدا تورو رسوند

فرمولساز

روح مادربزرگت شاد شده حتما از این کار خیری که کردی مرضی جان میفهمم چه حسی داری خودم عاشق مادربزرگم هستم و خیلی میترسم از دست بدمش...[ناراحت]

حمید و ...

وااای چقدر خوشحال شدم این متنتو خوندم، به خاطر اینکه هنوز آدمای مهربون هستند [گل] مطمئنم روح مادر بزرگت هم با وجود چنین نوه ای در آرامشه

لیندا

تا همین موقع پارسال هنوز "هست" بود دلم لرزید روحشون شاد

مریم

اخی چقدر قشنگ بود[گریه]

ستوده

امان از پیری وآلزایمر وهزار مشکلات دیگر[ناراحت]

محمد

سلام مرضی گرامی دورانی اینها همه کاره بودند.برای هر کاری همین پیر ها بودند که تعیین کننده بودند ولی در عصر جدید شمشیرشان شکسته و بازاراشان بی رونق شده است.اما هنوز هستند مهربانهایی چون شما و خیلی های بیشتر که عطر و بوی اینها را همچنان به یاد دارند و شاید در چنین ماجراهایی آینده خود را تصور میکنند و لذا بی تفاوت نمی گذرند.یاد همه مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها گرامی باد و آفرین به شما که یاری رسان و تکیه گاه شانه لرزان گاه گاه آنها میشود.[گل]

پرندۀ سنگی

وااااااااااااااااای منم دقیقاً یه همچین شرایطی تو رسالت واسم پیش اومده ، ولی هیچ کاری نکردم [ناراحت] چون دو تا پسره از دم دانشگا افتاده بودن دنبالم مثل . . . ترسیده بودم ، یکی رو لازم داشتم به خودم کمک کنه ، ولی همیشه به فکرشم ، میگم کاشکی یکی کمکش کرده باشه [ناراحت]