دیروز سوار تاکسی ای بودم که راننده صدای ضبط صوتش را خیلی بلند کرده بود. از آنجا که من جلو نشسته بودم، خیلی برایم آزار دهنده نبود. یکی از آقایونی که عقب نشسته بود خیلی محترمانه پرسید: به نظرتون صدای ضبط بلند نیست؟ راننده هم با پ ... و ب... جواب داد: نه روی 11-12 هست!

 


موقع پیاده شدن اسکناس 5000 تومانی دادم و از آنجا که راننده خرد نداشت، پیاده شد تا از دیگران پول خرد بگیرد، حدود 3-4 دقیقه زمان برد تا کسی به او پول خرد داد.
با دلخوری نشست پشت فرمون و گفت: عجب مردم بی فرهنگی داریم ما!!!! انکار از اینکه دیگران به او پول خرد نداده بودند، آزرده شده بود!

 


متاسفانه این آقا از آن دسته ای نبود که من نشانه ای از امید در او ببینم تا پاسخ دندان شکنی به او بدهم. وگرنه اغلب سکوت نمی کنم.

 


بعد از پیاده شدن به این اندیشیدم که اگرچه این آقا سطح فرهنگی خیلی پائینی داشت، اما خیلی از ما با فرهنگها هم، اشتباهات خودمان را ندیده می گیریم و فقط خطاهای دیگران را می شماریم.


این قسمتی از فرهنگ غلط ایرانی بودن است.

 

/ 7 نظر / 29 بازدید
مرادیان زاده

سلام شما که هر دوایرانی بودید!.کدام فرهنگ ایرانی غلط است؟ اصلا این مربوط به فرهنگ است؟ یعنی در کشور های دیگر همه نقد پذیر و خیلی راحت ایرادهای خود را می پذیرند؟ بنظر من اینها بیشتر مربوط به تفاوت های شخصیتی است .در همین جا هم چه بسا تحصیل کرده هایی که سواد اجتماعی پایین دارند و خیلی از افراد بی سواد که دارای شعور بالا و بینش خوبی هستند را می بینیم.شاید نتوانیم با بهتر باشد با یک یا چند مورد مشاهده جکم کلی برای کوبیدن خودمون بعنوان ایرانی صادر نکنیم.خارجی ها مرتب اینکار را میکنند کاش ما نکنیم.

فرمولساز

آره دیگه هرکسی جلوییشو میبینه و پشت سری ما هم ما رو میبینه!

KouroSH

خودتو ناراحت نکن!

ستوده

متاسفانه همیشه فکر می کنیم بقیه مقصرند وما بی تقصیر [ناراحت]

احمدرضا

اميداست همه ي ما از اتفاقات اطرافمان بهترين درس را فرا گيريم... مقدمتان را ارج مي نهيم..

سیب آبی

بیشترین نیاز فرهنگی امروزه بنظر می رسه فرهنگ نقد و نقدپذیری باشه اول باید یاد بگیریم نقد کنیم و نقدپذیر بشیم

مهدی

بنام خدا با عرض سلام و عرض خسته نباشید وب شما رو دیدم موفق و موید باشید اوس