آزادی , آری یا نه؟

- شما آمادگی ازدواج رو دارید؟

- بله ... به همین خاطر اینجا هستم.

- می خوام اینو بهتون یادآوری کنم که در ازدواج باید هر طرف حداقل ۵٠  درصد از آزادیهاشو فراموش کنه. این آزادیها همه ابعاد زندگی و وجود یک آدمو اعم از مالی، مادی، معنوی، گفتاری، رفتاری، جسمی و جنسی در بر می گیره. گاهی و در بعضی جاها ممکنه این آزادی تا ١٠٠ درصد و گاهی کمتر از ۵٠ درصد برسه ، ولی طرفین درگیر باید اینو بدونند و با آمادگی کامل وارد مقوله ازدواج بشند.

به نقطه ای خیره شد و به فکر فرورفت.

========================

بیشتر جوونهای این دوره و زمونه به دلیل از دست ندادن آزادیشون ازدواج نمی کنند. هر دو جنس مذکر و مونث.

وقتی از بیرون به ازدواج نگاه می کنی، میشه حق رو به این دسته از جوونها داد، چرا که واقعا آزادی فردی در ازدواج ازبین می رود.

اما باید دید که در قبال از دست دادن آزادی چه چیزهای دیگری به دست می آید؟

و اینکه این آزادی فردی اصولاً آخرش به کجا ختم می شود و هدف از این آزادی فردی چه چیزی می تواند باشد؟

اگر از لحاظ جنسیتی بررسی کنیم و کمی هم به شرع اسلام توجه کنیم، آزادی فردی خانمها چند برابر آزادی فردی آقایون از بین می رود. چرا که از نظر شرع و قانون اسلامی زن صد درصد آزادی جسمی و جنسی خودشو از دست می دهد در حالی که آقایون هنوز آزادی جنسی رو دارند (هر چند که نابرابری است اما وجود دارد) در عین حال حتی شرع و قانون یکجورائی اختیار کامل زن رو از او می گیرند و به همسر می دهند. (هر چند که در سالهای اخیر برخی قانونها وضع شده یا می شود شروطی در عقد نامه ذکر کرد اما پایه و اساس آن همین است)

حالا اینکه آقایون پس از ازدواج از عدم آزادی می نالند و فغان می کنند... جای بسی تامل دارد و بس.

درست است که مسئولیت زندگی مشترک بیشتر با آقایون هست (این مطلب هم با وجود شاغل بودن خانمها کمی کمرنگتر می شود)، اما واقعا تنها بودن و بی مسئولیت بودن آخرش به کجا ختم خواهد شد؟ هدفی معین و مقدس برای این آزاد ماندن وجود دارد یا آخرش به ناکجا آباد ختم می شود؟!

و البته این را هم قبول دارم که در جامعه امروزی خانمها خیلی آزادتر از قبل هستند اما واقع بینانه و منطقی اگر نگاه کنیم، هنوز خیلی خیلی تا برابری فاصله وجود دارد.

/ 29 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سمیرا

راستی مرضیه بچه خواهر نبود. بچه نبود اصلا.

خانه خوبان

سلام. جالب بود. وبلاگ قشنگی دارید و البته پرمحتوا. با اجازه تون لینک وبلاگتون رو در خانه خوبان نگاشتم... همیشه موفق باشید و پیروز

کیاکوچولو

سلام تا حدودی باهات موافقم. هرچند من دلایلی جز اینا دارم. وقتی خودم نتونستم با خودم کنار بیام چطوری میتونم یکی دیگه رو هم بدبخت کنم.

دل شدگـــــــــان

سلام علیکم البته در مورد حق و حقوق ازدواج عقاید و نظرات بسیار زیاد است و لیکن آنچه که مهم است، نداشتن یک دید منش فمنیستی و همچنین کمونیستی است ! حق و حقوق طرفین در یک زندگی مشترک نه فقط تعدد زوجه است که دین اسلام می گوید : در صورت داشتن شرایط (تمکن مالی و مهمتر رعایت عدالت و رضایت همسر) مانعی ندارد. اما جای بسی تعجب است! آنان که یکبار ازدواج را تجربه می کنند، چه اتفاقی می افتد که به فکر ازدواج دوم یا سوم و یا و... فکر می کنند!! عموماَ این قصه تعدد زوجات امری مضحک است که از سوی مشتی پسر مجرد، برای به مضحکه گرفتن احساسات زنانه است که این امریست بسیار ناپسند! و بعضی نیز از این حس زنانه سوء استفاده می نمایند و آن را مثل پتک بر سر همسرانشان می کوبند و آنان را به دومی و ... تهدید می کنند. به هر حال از نظر حقیر حق و حقوق زنان و مردان در اسلام (این اسلامی که الان ما می بینیم نه اسلام ناب!!) کمتر بدان پرداخته شده و به زن، انطور که باید نمی نگرند و مسائلی از این قبیل. امضای عقدنامه ها و قول و قرارها و دوست داشتنها نیز شاید مضحکتر از همه باشد، اما منطقی تر از همه صداقت طرفین و راستگویی به خویشتن و آرامش روحی - روان

دل شدگـــــــــان

اما منطقی تر از همه صداقت طرفین و راستگویی به خویشتن و آرامش روحی - روانیست.. بدیهی است هرگونه ناصداقتی و ... اثر مستقیمی در اغتشاش روحی می گذارد و انسان را به ورطه جنون نزدیکتر می کند. زیاده گویی ما را به گزیده گویی خویش ببخشید .

mohammad

سلام. دیر نشده. هیچ وقت. من مطمئنم. حتی اگه اشتباهی شده باشه. همیشه راهی برای دوباره بودن هست همیشه و این را تا آخر راه خواهم گفت که برای دوباره بودن همیشه راهی هست.

محب ولایت

سلام علیکم شهادت امام محمد باقر علیه السلام تسلیت باد

فهیمه

سلام آیا مایلید که با وب لاگ من مبادله لینک کنید؟ یک کامنت در بلاگ من بگذارید و عنوانی که مایلید را به من بگوئید تا با آن عنوان لینکتان کنم. لینک من: http://memoirsofsherlockholmes.persianblog.ir عنوان لینک: شرلوک هلمز متشکرم

بي بي و آقابزرگ

سلام. اين‌بار، با خاطره‌ي بزرگ‌ترين نوه‌ها و دايي علي‌مان، از عزيزي كه افتخار ماست، به روز شديم. مثل هميشه با خوندن مطلب، خوش‌حالمون كنيد. [گل]

رضا

خداییش فغان کردن دارد یه سر به دادگاه های خانواده بزنید ببینید چند نفر در روز به دلیل عدم توانایی پرداخت مهریه و نفقه وارد زندان میشوند واقعا این سوال برای من بی پاسخ مانده چرا مرد باید صدها سکه طلا در ازای زندگی با زن پرداخت نماید؟ واقعا ما مرد ها احمق ایم[چشمک]