دنياي آبي

اجتماعی

صف هولی ها!
ساعت ٧:٥٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ تیر ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: از زندگی ، اعتراض

از وقتی یادم می یاد توی ایران انواع و اقسام صفها وجود داشته اند مثل:

 

صف یکی ها: کاربرد این اصطلاح در نانوایی است. وقتی همه در صف ایستاده اند و هر کدام 5 تا یا بیشتر نان می خواهند، یک صف کنار آنها تشکیل می شود که هر کدام فقط یک عدد نان می خواهند که این صف "صف یکی ها" نامیده می شود. حالا بماند که بارها دیده ایم که خانواده 5 نفری در صف یکی ها قرار می گیرند و یکی یکی 5 تا نان می گیرند!

 

صف ایستاده ها: کاربرد این اصطلاح در ایستگاه اتوبوس است. در اولین ایستگاه خط اتوبوس، بعد از اینکه همه نشستند و دیگر کسی از داخل صف نخواست به صورت ایستاده سوار بشه از این صف کسانی که عجله دارند و می خواهند بایستند سوار اتوبوس می شود.

 

صف هولی ها: این اصطلاح کاملا جدید است و از آنجائی که اخیرا توسط اینجانب ابداع/اختراح/ایجاد/ تولید/ ... شده توضیح کاملی جهت آشنایی به شرح ذیل خدمتتان عرض می نمایم:

 

کاربرد این اصطلاح در خط جدید اتوبوسرانی سریع (همون BRT) است و بیشتر در خط تهران پارس به آزادی دیده می شود. شاید خیلی از تهرانی ها هنوز از این خطوط استفاده نکرده و مستفیض نشده باشند. خارج از تهران هم که کلا از مزایای شلوغی تهران محروم هستند! اما آنهایی که استفاده کرده اند می دانند که اتوبوسهای این خط حداکثر تا سه ایستگاه کاملا پر می شود - پر یعنی مملو از آدم- یعنی هر کس که نوبتش هم می رسد تا دم در اتوبوس می پرد بالا و سوار می شود. یعنی اینکه پای افراد داخل اتوبوس مماس می شود با پله اول. حالا شما فکر کنید در این شرایط یک صف دیگر تشکیل می شود که وقتی اتوبوس کاملا پر شد می روند جلو و می گویند خوب کسی دیگه سوار نمیشه بعد با قدرت تمام افراد جلوی در داخل اتوبوس را هول می دهند - همه ی آن جلوتری ها روی هم می ریزند- بعد با افتخار می گویند دیدی جا بود؟!!!

 

این گروه از آدمها!!! به خودشان اجازه می دهند که این فشار را به دیگران تحمیل کنند تا دیر کردن خودشان جبران شود و خیلی هم حق به جانب هستند، چون همیشه جا برایشان با هول باز می شود. (حالا اگر کسی نوبتش رسیده باشد خیلی فرق می کندهااا)

 

چند روز پیش طی یک سخنرانی در ایستگاه محل اینجانب صف آنها را "صف هولی ها" نامیدم و فکر می کنم خیلی برازنده ی وضعیتشان باشد.

 

باید یک تماس با فرهنگستان زبان و ادب پارسی بگیرم تا به نام خودم به ثبت برسانم. نیشخند